امروزه توصیه های خیلی زیادی برای استفاده از کرم ضد آفتاب میشود که این امر این سوال را در ذهن شما به وجود می‌آورد که کرم ضد آفتاب چیست و دقیقا چگونه عمل میکند.
کرم‌های ضد آفتاب محصولاتی حاوی ترکیبات متفاوتی هستند که پوست را از دریافت اشعه های فرابنفش خورشید ( UV ) محافظت می‌کنند. اشعه های فرابنفش در دو نوع UVA و UVB شناخته شده هستند که به پوست آسیب رسانده و موجب پیری، تغییر رنگ و چین و چروک آن می‌شوند. این پرتوها همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

تفاوت UVA و UVB :

UVA از شیشه عبور می‌کنند و با نفوذ در عمق پوست، موجب ایجاد چین و چروک، افتادگی پوست، لکه‌ها و پیری پوست می‌شود.

UVB عامل قرمزی و سوختگی پوست میشود.این پرتو بسیار خطرناک‌تر بوده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

SPF چیست؟

این لغت، مخفف عبارت Sun Protection Factor به معنی عامل حفاظت(پوست)در برابر آفتاب است. این عامل برای اشعه UVB استفاده میشود که از پوست در برابر قرمز شدن و سوختگی و اثرات مخرب تری مثل سرطان استفاده میشود.

SPFها عمکلرد زمانی مختلفی دارند.به طور مثال اگر پوست شما در مدت زمان 25 دقیق در آفتاب قرمز میشود با ضدآفتابی با SPF30 این مدت 30 برابر میشود یعنی چیزی حدود 12 ساعت و نیم. منظور این است که بیش 12 ساعت پوست شما در برابر قرمز شدن، سوختن و حتی آسیب های جدی تر محافظت میشود.

نکته حائظ اهمیت این است که کرم های ضدآفتاب هر دو ساعت یکبار باید تجدید شوند تا عملکرد محافظتی آن به طور دقیق روی پوست صورت پذیرد.

چه کسانی باید از ضدآفتاب استفاده کنند؟

به طور کلی میتوان گفته همه افراد بالای 6 ماه باید از ضد آفتاب استفاده کنند حتی اگر در فضای مسقف و بسته باشند. به علت اینکه پرتوهای مضر از شیشه عبور کرده و اثرات مخرب خود را به جای میگذارد.

زمان استفاده از ضدآفتاب نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در زیر نور خورشید میباشد.

مقدار استفاده از کرم های ضدآفتاب باید به اندازه ای باشد کل پوست صورت یا هر جای دیگری از بدن که در معرض پرتوهای خورشید هستند را به خوبی پوشش دهد.

حداقل SPF استفاده شده در ضدآفتاب ها باید 30 باشد تا پوشت شما را از پرتوهای فرابنفش محافظت کند.

PA چیست؟

این مشخصه که بر روی کرم های ضدآفتاب نوشته شده برای محافظت پوست در برابر پرتوهای UVA میباشد که از +1 تا +4 درجه بندی میشود.

 

 

 

 

 

 

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

©2023 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?